Jesper Halvorsen ordner grej inden Trangrancanaria 2011.

Løb er verdens ældste og enkleste sport. En fod foran den anden og så bare – gentag gentag gentag – derud af. Alligevel fylder det materielle en del i mine sidste forberedelser mod sæsonpremieren Sur-Norte (http://transgrancanaria.net/paginas/ver/26) på næste fredag. Formen kan der ikke gøres så meget positivt ved på nuværende tidspunkt, andet end at tro på at forberedelserne har været tilstrækkelige.

Egentlig er det lidt fjollet at bruge så meget krudt på grejet, men på ræsdag kan det gøre en verden til forskel når menuen står på 96 km. trailløb og 4100 højdemeter opad. Underlaget veksler mellem sand, grus, klippe, jord (og måske mudder), rullesten, lidt asfalt og byder på helt andre udfordringer end træningen herhjemme. Sidste år havde jeg løbet 63 km. i træning uden problemer og fik alligevel min første vabel efter 15 km. på den 123 km. lange Transgrancanaria.

Det jeg har fokuseret mest på at teste og forbedre i vinter har været rygsæk, undertrøje og sko-strømpe kombo. Og nu bliver det nørdet… (så er Du advaret ☺)

Rygsækken og væskeblære er kommet ned på den halve vægt af sidste år ved at skifte fra Inov-8 Race Pro serie til deres Race Elite. Til gengæld er der ingen polstring i ryggen hvilket kræver lidt ekstra i valg af blære og pakning, for at opnå optimal komfort og undgå gnavsår på ryggen.

Herhjemme løber jeg med Aclima trøjer (woolnet, hotwool og warmwool) i merinould på overkroppen om vinteren. Men til varmere vejr med større udsving temperatur har jeg vægtet svedtransport og tættere pasform højere, som gør at jeg vælger en Evolution light trøje fra Odlo som baselayer og en Salomon Merino Tech Tee (20% merinould) i som reserve i rygsækken, fordi den er meget lettere en trøjer i 100 % uld.

På fødderne har 2 par Teko strømper uden på hinanden og lidt bodyglide mellem tæerne virket perfekt og selv et marathonløb den 23. December i våde sokker gav ingen vabler. Her har jeg i øvrigt hentet en del inspiration i John Vonhof´s bog ”Fixing the feet” – http://fixingyourfeet.com/

Grej:

På fra start:
Inov-8 Xtalon 190 eller Roclite 295 (bestemmes på dagen)
2 par Teko ultralight crew (sokker i merinould)
Inov-8 Debrisgaiters – for at undgå sand og andet skidt i skoene
CEP tubes/calfguards (kompression på underben)
CEP Quadtubes (kompression på lår)
Korte tights
Odlo Evolution Light langærmet undertrøje
Aclima Headover (halsedisse)
Inov-8 kasket
Gore Windstopper handsker

I rygsækken:
Inov-8 Race Elite 15 rygsæk med Nathan 2 liters væskeblære med Vitargo elektrolyte sportsdrik
Salomon Merino tech tee, langærmet undertrøje
OR Helium jacket
1 par Teko light crew sokker (i tilfælde af meget vand på ruten – man løber 5 km. i et flodleje)
Lupina Piko pandelygte – obligatorisk udstyr
Petzl e-lite reserve pandelygte – obligatorisk udstyr
Petzl baglys – obligatorisk udstyr
Mountain King – Trail blazer stave
Latex handsker + kleenex + leigther (i tilfælde af bummelum)
First aid + blisterkit + kinesiotape
Alutæppe – obligatorisk udstyr
Foldekop – obligatorisk udstyr – af miljøhensyn serveres kun væske i egen kop
Kamara
Mobiltelefon
4 GU energigels
1 Cliff Shotbloks (energi og elektrolytter med koffein)

Dropbag: (Ligger i depotet efter 55km.)
langærmet og kortærmet teknisk trøje
Reserve sko
Coca cola (løbet serverer Pepsi ☹)
Færdigblandet sportsdrik
Ekstra Teko strømper
Chips – salt & vinegar
Gu gels + cliff shotbloks
Bodyglide+solcreme

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s